Exotika z Viedne. Najvýhodnejšie letecké dovolenky z viedenského letiska. 

Zavoláme vám


Cestovný agent

Nechajte si posielať ponuky presne podľa vašich kritérií

Aktivovať

Destinácie

Cestovný agent

Otravujú ťa zaplnené schránky
s ponukami dovoleniek, o ktoré
nemáš záujem?

Vyplň si formulár a náš agent ti bude posielať ponuky, aké si želáš

Vyplniť formulár

5 Typov alternatívneho turizmu

Prehľad zaujímavých typov alternatívneho turizmu

U niektorých ľudí je týždeň strávený na výletnej lodi alebo all-inclusive resort ideálnou predstavou, ako stráviť leto. Iní dávajú prednosť múzeám a noblesným hotelom, či peším túram cez národné parky. Ďalší si svoju dovolenku nevedia predstaviť inak ako spoznávaním nových kultúr, národných jedál a nápojov. V tomto článku sa nebudeme venovať ani jednej z týchto tém, ale pozrieme sa na 5 najrozšírenejších typov alternatívneho turizmu a to:

» Disaster tourism (cestovanie na miesta, kde sa stala katastrofa)
» Dark tourism (cestovanie na miesta, kde zomrelo mnoho ľudí)
» Ghost tourism (cestovanie na miesta, kde sú duchovia)
» Slum tourism (cestovanie do chudobných oblastí sveta)
» Pop-Culture tourism (cestovanie na miesta spomenuté v hudbe, filmoch či literatúre)

 

DISASTER TOURISM

Pojem "Disaster tourism" označuje cestovanie do oblastí, ktoré v poslednej dobe zažili prírodnú alebo človekom spôsobenú katastrofu. Jedinci, ktorí sa zúčastňujú tohto typu cestovania zvyčajne zvedaví na výsledky katastrofy a často cestujú v rámci organizovanej skupiny. Veľa ľudí kritizuje tento druh cestovného ruchu ako vykorisťovanie ľudskej biedy a miestnych obyvateľov. Iní argumentujú, že cestovný ruch môže zničeným oblastiam ponúknuť podporu ekonomiky a zvýšiť povedomie o incidente, z ktorých oba sú často potrebné po tragédii.

 

 Zdroj fotografie: The Atlantic

 

DARK TOURISM

"Dark tourism" je druh cestovného ruchu, v ktorom sa turisti špecificky zameriavajú na ciele alebo výstavy zvýrazňujúce smrť, morbídne utrpenie alebo zverstvá. Tiež sa nazýva čiernym cestovným ruchom pre svoj dôraz na hanebné alebo represívne aspekty historických udalostí alebo miest. Tmavý cestovný ruch je jedným z mnohých druhov cestovného ruchu, ktoré sa objavili vo vývoji moderného špecializovaného cestovného ruchu. Príklady populárnych tmavých turistických miest patrí Toul Sleng Killing Fields v Kambodži, ktoré naplnené s lebkami umučených a popravených politických väzňov, London Dungeon v Anglicku, ktorý zvýrazňuje stredoveké mučiace náradie a kostrové pozostatky nešťastných obetí, a na Ukrajine je to napríklad strašidelná zóna v Černobyle, mieste katastrofy jadrových reaktorov v roku 1986.

 

Zdroj fotografie: Rough Guides

 

GHOST TOURISM

Existuje mnoho typov "Ghost turizmu" (alebo tiež strašidelných výprav), ale všetky majú niekoľko spoločných charakteristík. Prehliadka duchov je prehliadka vedená sprievodcom, ktorý rozpráva o duchoch, legendách a histórií. Mnohé z nich sú vykonávané chôdzou z jedného strašidelného miesta na ďalšie. Často sa môžte stretnúť so sprievodcami, ktorí sú oblečení v dobových kostýmoch - buď desivé make-up alebo oblečenie, alebo len značkové tour uniformy. Vyhliadky sa konajú v skupinách, najčastejšie 20-30 ľudí na jedného sprievodcu, ktorý chodí vpredu skupiny nesúcej zapálené sviečky.

 

Zdroj fotografie: Zeit news

 

SLUM TOURISM

V posledných rokoch narastá záujem turistov o vyhľadávanie dovoleniek v chudobou ovplyvnených štvrtiach. Zvyšujúci sa počet turistov hľadá niečo, čo nemôže dostať na vrchole Eiffelovej veže v Paríži alebo na úpätí sochy Slobody v New Yorku - chcú zažiť pocit skutočného života v najchudobnejších komunitách sveta. Tento kontroverzný trend bol nazvaný  ako "slum tourism" a začal približne pred šiestimi rokmi v Indii kde sa spolu s Áziou momentálne sa teší najväčšej populárnosti.

Zdroj fotografie: Ghetto Mirror

 

POP-CULTURE TOURISM

"Pop-culture turizmus", na rozdiel od predchádzajúcich druhov cestovnia, predstavuje (ako už aj názov naznačuje) iba neškodnú zábavu. Jednoducho povedané, tento typ turistov rád vyhľadáva destinácie, ktorú sú nezmazateľným spôsobom spojené s populárnymi knihami, filmami, televíznymi reláciami, hudbou, významnými udalosťami či dokonca konkrétnou celebritou. Bezpočet fanúšikov The Beatles, ktorí sa hrnú do hotelov Liverpool zaručene zodpovedajú popisu turistickej pop-kultúry.

 

Zdroj fotografie: Travel Tamed, Z kadiaľ poznáte toto miesto: StarWars

 

Cestovný agent

© 2014 Copyright eDovolenky.sk

Sme členom: SACKA

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tu.