Letecky z Viedne  Kuba, Domikánska, Jamajka, Antily, Kajmany, Bahamy, Aruba, Portoriko, Trinidad, Barbados Exotika z Viedne.

Zavoláme vám


Cestovný agent

Nechajte si posielať ponuky presne podľa vašich kritérií

Aktivovať

Destinácie

Cestovný agent

Otravujú ťa zaplnené schránky
s ponukami dovoleniek, o ktoré
nemáš záujem?

Vyplň si formulár a náš agent ti bude posielať ponuky, aké si želáš

Vyplniť formulár

Poznávací zájazd Praha

Autobusové poznávacie zájazdy do Prahy. Metropola českej republiky v ponuke po celý rok.

Poznávací zájazd Praha

Praha – mesto nám dobre známe, a predsa nespoznané!

Viete, že...

-        Libuša (prelom 8. a  9. storočia), manželka zakladateľa českého panovníckeho rodu   Přemyslovcov, povedala raz na miestach, kde stojí dnešná Praha:  „Mesto vidím veľké, ktorého sláva dotýkať sa bude hviezd!“.
Historické jadro Prahy zapísali v roku 1992 do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Početné kultúrne pamiatky z obdobia románskeho, gotiky (napr. Chrám svätého Víta na Hradčanoch, Karlov most, či tzv. Týnsky chrám), a takisto renesancie aj baroka (Kostol sv. Mikuláša a mnohé šľachtické paláce na Pražskom hrade a Malej strane)... ale, napríklad, aj celá jedna štvrť na Vyšehrade postavená v osobitom štýle  českého rondokubizmu (dvadsiate roky  20 .storočia) patria k významným výtvorom európskej architektúry a umenia.

-        Mesto Praha sa nachádza presne v polovici dĺžky  severo-južnej európskej osi (471 kilometrov od Rostocku pri Baltickom mora a 496 km od jadranského mesta Terst). Od Atlantického oceána na západe (Saint-Nazaire: 1 256 km) je vzdušnou čiarou z Prahy rovnako ďaleko ako do  čiernomorskej Odesy (1 269 km) na východe.

-        Spisovateľ Franz Kafka, židovským menom Anschel (1884 - 1924) prirovnal Prahu k matke miest, ktorá človeka zdrapí do svojich pazúrov a viac už nepustí. Podriadiš sa jej...  veď „z dvoch strán by ju museli podpáliť, na Vyšehrade a na Hradčanoch, azda iba potom by sa ti podarilo jej uniknúť“. Kafkov  krátky život sa krútil  - gymnázium, univerzita, úrad aj byt - v jedno malom kruhu okolo „Staromáku“ (dnešné Kafkovo námestia sa nachádza kúsok od Starej radnice). Tam aj napísal (po nemecky) napísal tie svoje uhrančivé diela o trpkej bezradnosti človeka v dnešnom svete.

-        Nacistický minister propagandy Goebbels sa vraj rozhodol v roku 1940 zavítať okupovanej  Prahy iba preto, aby opäť postretol svoju veľkú lásku Lídu Baarovú, hviezdu vtedajšieho českého a nemeckého filmu. Špalier ozbrojencov ho sprevádzal na ceste  z Hradčian do filmových ateliérov na Barandove...  ale krásky nikde! Potom ako ju Hitler dal vyhostiť z Nemecka pred nezriadeným milencom, skryl ju preč spred jeho zraku aj v Prahe. Goebbels vynútenú rozlúčku s kráskou poriadne zapil a prehýril celú  noc s inými zvodnými českými umelkyňami. Poriadne to roztočil najmä  v známej reštaurácii U Glaubiců na Malostranskom námestí!

-        12. mája, v deň úmrtia  skladateľa B. Smetanu sa každoročne od roku 1946 otvárajú dvere významného hudobného festivalu Pražská jar:

ústredný motív Smetanovej slávnej symfonickej básne Vltava zjavne pripomína leitmotív  izraelskej štátnej hymny Nádej (Hatikvah). Inšpiroval sa autor hymny Vltavou, alebo azda Smetana ktorousi menej známou jidiš pesničkou?

-        Rudolfínum, historická budova na vltavskom nábreží, dejisko hudobného festivalu, sa nachádza na námestí pomenovanom po Janovi  Palachovi. Bol to študent histórie, ktorý sa  upálil pri „koňovi“ (soche sv. Václava  na rovnomennom námestí)  na protest proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa - koniec obrodného procesu  Pražská  jar roku 1968. 

-        Obnovený Masarykov štadión na Strahove je rozlohou 63 500 m² najväčším  štadiónom na svete. Pojme okolo 280 000 divákov a býval dejiskom Československých spartakiád, telovýchovných exhibícií „mládeže a pracujúceho ľudu“ socialistického Česko-Slovenska. V rokoch 1991 aj 1995 tu koncertovala počas hosťovania v Prahe legendárna skupina  Rolling  Stones.

-        Zanedlho po Nežnej revolúcii (1989) sa stala stavba bývalého Federálneho zhromaždenia (postavená  roku 1973 architektmi K. Prágerom, J. Kadeřábkom  a J. Albrechtom)  sídlom  rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Tento politický nástroj kongresu USA sa v novej medzinárodnej situácii po páde železnej opony orientoval  skôr na destinácie ako Irak, Irán či Afganistan. ... a nadišiel čas prísnych bezpečnostných  opatrení v okolí budovy. Výrazne sa obmedzila kapacita výjazdu z okružnej  magistrály do stredu mesta. Redakcia sa nakoniec predsa len musela čoskoro presťahovať inam a „sarkofág“, ako sa  táto stavba hanlivo prezývala, prepojili s historickou  budovou  Národného múzea na Václavskom námestí.

-        Praha sa vyhla, na rozdiel od Viedne, Drážďan, Varšavy či Berlína, pustošeniu na konci druhej svetovej vojny. Centrum odolalo aj náporu veľkej vody na konci leta 2002. Povodňou však utrpeli podaktoré novšie štvrte a na pol roka vypadlo aj metro (jeho výstavba sa plánovala celých  sto rokov!). 

... a s výpočtom zaujímavostí by sa dalo pokračovať do nekonečna. Príďte sa radšej však presvedčiť na vlastné oči, v Prahe budete vždy vítaní! Poprechádzať sa po romantických uličkách Starého mesta, navštíviť kultúrne či športové podujatie, zabaviť sa v ktoromsi z nespočetných barov, klubov, pivární a reštaurácií. Pozrieť na adventné trhy...v  meste  j e sto veží a ešte viac jesto účelov návštevy!  Vydajte sa na cestu za novými zážitkami z blízkeho mesta, v ktorom však možno vždy čosi nové objaviť.  

Upozornenie:

Cestovná kancelária Desirea nezodpovedá za prípadné nesprávne či nepresné údaje o zájazdoch  z ponuky iných cestovných kancelárií!  V prípade akýchkoľvek pochybností o informáciách uvedených v jej výbere  vám však radi poradíme. Obráťte sa, prosím, s dôverou na našich pracovníkov!

Súvisiace zájazdy

Ďalšie zájazdy

Adventný zájazd do Prahy

Česká republika/Praha

Adventný zájazd do Prahy

Termíny od:7.12.2019 / 1 deň

Doprava:Autobusová

Strava:Bez stravy

Cena od: 29,99 €

Zobraziť

2-dňový adventný zájazd do Prahy

Česká republika/Praha

2-dňový adventný zájazd do Prahy

Termíny od:30.11.2019 / 2 dni

Doprava:Autobusová

Strava:Raňajky

Cena od: 55,00 €

Zobraziť

2-dňový zájazd do Prahy

Česká republika/Praha

2-dňový zájazd do Prahy

Termíny od:14.3.2020 / 2 dni

Doprava:Autobusová

Strava:Raňajky

Cena od: 55,00 €

Zobraziť

2-dňový zájazd do Prahy

Česká republika/Praha

2-dňový zájazd do Prahy

Termíny od:21.3.2020 / 2 dni

Doprava:Autobusová

Strava:Raňajky

Cena od: 55,00 €

Zobraziť

Adventný zájazd do Prahy a muzikál Voda nad Vodou

Česká republika/Praha

Adventný zájazd do Prahy a muzikál Voda nad Vodou

Termíny od:15.12.2019 / 1 deň

Doprava:Autobusová

Strava:Bez stravy

Cena od: 59,00 €

Zobraziť

Víkend v zlatej Prahe, v meste tisícich veží

Česká republika/Praha

Víkend v zlatej Prahe, v meste tisícich veží

Termíny od:27.6.2020 / 2 dni

Doprava:Autobusová

Strava:Raňajky

Cena od: 79,00 €

Zobraziť

Ďalšie zájazdy
Cestovný agent

© 2014 Copyright eDovolenky.sk

Sme členom: SACKA

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tu.